Mõned kasutajad usuvad, et sülearvutite ennetamine on: – väga lihtne ja triviaalne äri. Sel põhjusel püüavad nad oma sülearvutit iseseisvalt tolmust ja muudest saasteainetest puhastada. Tegelikult on üks raskemaid asju ennetava puhastamise juures kindlasti sülearvuti lahtivõtmine ja kokkupanek. Kui olete oma võimetes kindel ja arvate, et saate oma seadme ise lahti võtta ja seejärel kokku panna, siis alustage puhastamist. Sel juhul on eneseprofülaktika igati õigustatud. Selles artiklis anname teile praktilisi nõuandeid ja hoiatusi meie spetsialistilt.
Sülearvuti lahtivõtmine ennetavaks puhastamiseks:
Soovitav on esmalt tutvuda lahtivõetava sülearvuti dokumentatsiooniga (laadige sülearvuti lahtivõtmise juhised alla arendaja veebisaidilt või vaadake videot YouTube’is). Kuna kõiki sülearvuteid võetakse lahti erineval viisil ja igal mudelil on lahtivõtmisel oma nüansid. Kui võtate sülearvuti lahti esimest korda ja teil pole lahtivõtmise ja kokkupanemisega palju kogemusi, allkirjastage ideaaljuhul iga kruvi. Kust see lahti keerati või veelgi parem – joonistage skeem, mis näitab kõiki kruvisid, pistikuid ja lahtiühendatud silmuseid. Kuid isegi üksikasjalike lahtivõtmise juhiste korral ei õnnestu algajatel seda alati järgida. Sülearvuti lahtivõtmise esimene rusikareegel on toite väljalülitamine. Tõmmake laadija välja ja vabastage aku. Mitte mingil juhul ei tohiks alustada sülearvuti profülaktikaga sülearvuti akuga, mis pole lahti ühendatud. Demonteerimisel on peamine asi mitte rikkuda oma töö sülearvutit. Selleks ei pea te liiga palju pingutama, et riivid eraldada, võtke aega ja mis kõige tähtsam, valmistage ette õige tööriist. Väga levinud viga on see, kui kruvid murduvad kogenematuse, valesti valitud kruvikeeraja tõttu tihvtide küljest lahti. Kui tunned, et riivid ei lase lahti ega anna järele, siis see tähendab, et teed midagi valesti. Ärge mingil juhul üle pingutage. Pigem küsi vihjet tootja kodulehelt või Youtube’ist. Nüüd leiate Internetist palju videoid konkreetse sülearvuti mudeli lahtivõtmise kohta.
Ennetav puhastus:
Kui riivid andsid järele ja ikkagi õnnestus sülearvuti lahti võtta ja jahutussüsteemi juurde pääseda. Siis peaksite pöörama tähelepanu asjaolule, et reeglina on kõik jahutussüsteemi kruvid nummerdatud. Ja need tuleks numbrite järgi lahti keerata, keerates iga kruvi ringikujuliselt lahti, järgides numeratsiooni, kuni kruvid on täielikult lahti keeratud. Pärast seda tuleks jahutussüsteem hoolikalt eemaldada, seda tuleks teha ettevaatlikult, et mitte painutada jahutussüsteemi vasktorusid. Seejärel tasub eemaldada vana termopasta, rasvastada kristallide pind ja kanda peale ühtlane termopasta kiht. Peamine on siin kanda mitte väga õhuke ja mitte väga rasvane kiht. Nagu allolevatel piltidel. Samuti, kui termopadjad on olemas, peate veenduma, et need on kõik paigas ega ole kahjustatud. Ideaalis tuleks need muidugi ka uute vastu välja vahetada. Peamine on siin paigaldada sama paksusega termilised liidesed kui originaalis.
Pärast tehtud tööd tasub jahutussüsteem ettevaatlikult oma kohale tagasi viia, samal ajal sama rangelt numbreid järgides kruvisid kinni keerates, vaheldumisi keerates kumbagi veidi ringi, kuni kõik kruvid on kinni keeratud. Seda tehakse selleks, et jahutussüsteemist tulev rõhk kristallile oleks ühtlane ja moonutusteta, et mitte kahjustada protsessori kristalli või videokiipi.
Sellele järgneb sülearvuti kokkupanek ja selle kontrollimine.
Pärast ennetavat hooldust kontrollige sülearvutit kindlasti kõrgendatud temperatuurikoormusel. Kui mõni CHIP on tugevalt surutud vastu jahutussüsteemi jahutusradiaatorit või peale kantakse liiga palju termopastat, siis temperatuur tõstetakse ja protsessor hakkab sagedust sunniviisiliselt langetama ehk teisisõnu: – drosseldama. Kasutage spetsiaalseid programme, et kontrollida temperatuure drosseli või ülekuumenemise suhtes. Utiliit AIDA64 sobib nendeks eesmärkideks väga hästi.
Tüüpilised vead sülearvuti eneseprofülaktikas:
1. Katkised riivid – kõik sülearvuti korpuse osad on kinnitatud riivide ja kruvidega;
2. Kruvipesade purunemine madala kvaliteediga kruvikeerajate kasutamise tagajärjel;
3. Madala kvaliteediga termopasta kasutamine, selle liig;
4. Moonutused jahutussüsteemi paigaldamisel – ülekuumenemise tagajärjel;
5. Kristallkiibi kahjustus, jahutussüsteemi kahjustus;
6. Pärast kokkupanekut selgub, et mõned pistikud pole ühendatud, eriti kui see on ventilaatori pistik;
7. Vale kokkupanek – kruvid on segamini, mille tagajärjeks on korpuse kahjustus;
8. Puhastamine ilma tolmuimejaga lahti võtmata – ei aita kunagi.
Kui teil pole remondivaldkonnas piisavalt kogemusi, siis uskuge mind – sülearvuti puhastamise peaks tegema spetsialist. Meie eksperdid teevad Sinu sülearvutile ennetava puhastuse 30 euro eest. Olete oma sülearvuti suhtes rahulik ja sülearvuti töötab vaikselt ega lähe soojaks. Ja kuna meil järjekordi ei ole, on see hästi organiseeritud tööprotsessi ja meeskonna ajaplaneerimisele vajaliku tähelepanu pööramise teene.